Историята на английския футбол е история на големи спортни успехи, неуспехи, но и големи трагедии. Хейзел и Хилсбъро вероятно са останали най-дълбоко в паметта на спортните ентусиасти по целия свят, вероятно защото са най-новите, но една трагедия отпреди повече от половин век може би е оставила още по-голям отпечатък в колективното съзнание на Островитяните, отколкото нещо друго.
На днешния ден, преди 67 години, в авиационна катастрофа в Мюнхен загива златното поколение на Манчестър Юнайтед.
Изключително талантливото поколение на Манчестър Юнайтед под ръководството на Сър Мат Бъсби доминираше на Острова и спечели шампионата на Англия през 1956 и 1957 година. Манчестър беше първият английски клуб, който участва в новооснования Европейски шампионатен куп, като даде пример и на другите отбори, които дотогава гледаха високо на всякакво състезание с европейска конкуренция.
През споменатата първа европейска сезон Манчестър достигна до полуфинала, където бе спрян от тогавашния шампион мадридския Реал с помощта на легендарния Алфредо ди Стефано.
Чудото на Хайбъри – последният спектакъл на Бебетата на Бъсби
Следващия сезон Бъсби обеща на феновете поход към европейската титла и отмъщение на Реал, започвайки състезанието с победи срещу Шамрок Роувърс и пражката Дукла, а на четвъртфинала се сблъскаха с Цървена звезда. В първия мач в Манчестър на 14 януари 1958 година Червените дяволи победиха с 2:1 с головете на Чарлтън и Коулман, а реваншът бе насрочен за три седмици по-късно.
Междувременно Манчестър изигра дерби срещу Арсенал пред 65 хиляди зрители на Хайбъри в един от най-големите мачове в историята на Острова. Отборът от Олд Трафорд водеше с 3:0 на полувремето с голове на Едуардс, Чарлтън и Тейлър. Въпреки това, в продължението, един различен Арсенал излезе на полето и успя първо да изравни, а после и да обърне резултата с головете на Герд и Грег.
Но в последния мач на Бебетата на Бъсби преди мюнхенската трагедия, Манчестър в края на мача вкара още два гола чрез Виолет и Тейлър, завършвайки с победа от 5:4. Всички, които присъстваха на този мач, знаеха, че са свидетели на нещо специално, последният спектакъл на този изключителен отбор.
Седем дни по-късно Юнайтед се отправи на пътуване зад Желязната завеса, към Белград, за реваншния мач от четвъртфинала на Купата на шампионите.
Шекуларац ”подписва смъртната присъда” на осем играча от английския шампион
Юнайтед гостува в Белград в реваншния мач от четвъртфинала на Купата на шампионите срещу Цървена звезда. Първият мач беше спечелен от Юнайтед с 2:1. В реванша англичаните водеха с 3:0, но Червено-белите бързо вкараха три гола и изравниха на 3:3. Тогава нямаше правило за головете на гости, така че на Звезда им липсваше само един гол за повторен мач след два дни, което би означавало, че Юнайтед ще продължат престоя си в Белград.
В самия край на мача най-добрият играч на белградския отбор, славният Драгослав Шекуларац, имаше чудесна възможност, но не успя да вкара. Така той ”подписа смъртната присъда” на осем играча от английския шампион.
Шекуларац години по-късно се спомни за този мач и призна, че играчите на Юнайтед щяха да са живи, ако случайно беше вкарал четвъртият гол.