Ерлинг Хааланд защити спорното решение на селекционера Стале Солбакен за почивка на ключови играчи в разгрома на Норвегия от Франция, заявявайки, че резултатът от мача не би се променил. Норвежкият нападател вярва, че такава стратегия за ротация на състава поставя отбора в по-добра позиция пред навлизането в елиминациите, въпреки многобройните критики от страна на обществеността.
Норвежкият селекционер Солбакен стана обект на критика, след като за ключовия мач от груповата фаза на Световното първенство срещу Франция промени дори десет играчи в стартовия състав. Въпреки че първото място в групата все още беше математически постижимо, решението да пусне практически втори отбор на терена предизвика недоволство сред феновете и специалистите. Единственият, който запази мястото си в състава, бе Фредерик Аурснес.
Франция използва значително отслабения норвежки състав, за да постигне убедителна победа с 4:1, докато звезди като Хааланд, Мартин Йодегор и Антони Нуса останаха на пейката, за да бъдат свежи за нокаут фазата.
След мача Солбакен заяви, че не съжалява за решението си и че негов приоритет е бил да осигури на Норвегия най-добрата възможност за напредване в турнира, вместо да рискува с ключовите играчи в груповата фаза.
“Щях да го направя отново без да се замислям”, заяви Солбакен в интервю за De Telegraaf. “Тук сме, за да достигнем възможно най-далеч, и трябва да взимам решения, които смятам, че ще ни доведат дотам. Единственото ми съжаление е за феновете, които дойдоха, за да видят Ерлинг, Мартин и другите звезди.”
Хааланд също се съгласи със селекционера, отхвърляйки твърденията, че най-силният норвежки състав би променил изхода. “Вече казах, че не ми пука и ще се придържам към това”, заяви Хааланд. “Франция е по-добър отбор. Не мисля, че бихме ги победили, дори и да играехме с най-силния ни състав.”