Седемкратният шампион на Уимбълдън пристигна в Лондон, настани се в препълнената конферентна зала, благодари за топлите думи и гостоприемството и започна да отговаря на въпросите на журналистите. Първата тема, която се разгледа, беше свързана с родителството.
Първият въпрос към Новак Джокович преди началото на тазгодишния Уимбълдън беше: „Казахте, че децата ви в момента нямат достъп до телефони. Като тенисист и родител, как намирате баланс, когато става въпрос за технологии, особено в съвременността, когато изкуственият интелект все повече присъства?“
„Радвам се да ви видя отново. Прекрасно е да се върнеш. Един чудесен начин за откриване на пресконференцията“, отговори с усмивка големият шампион.
„Смятам, че днес това е една от най-важните теми за всички нас, в свят, който непрекъснато се променя с напредъка на технологиите. Особено когато си родител на малки деца, непрекъснато мислиш как да ги защитиш, като в същото време им предоставиш някои основни неща. Ако всички техни приятели имат телефони, естествено е и те да поискат един. Това е предизвикателство за мен и съпругата ми. Въпреки това, вярваме, че до определена възраст повече вреди, отколкото ползи идват от излагането на екрани. Затова се придържаме към това решение“, сподели Новак и добави:
„Не е лесно, както вече казах. Живеем в технологична епоха и не можем напълно да ги изолираме от това. Стараем се да контролираме тези влияния, докато са още малки“.
Той обясни, че децата му ще получат телефон в един момент, разбира се, но заедно с Йелена считат, че за момента това е рано.
„Със сигурност ще настъпи време, когато ще бъдат изложени на телефони, собствени устройства и всичко останало. До тогава се опитваме да им предоставим максимална защита и контрол, докато този момент настъпи“.
Стефан ще навърши 12 години на 21 октомври, а Тара – 9 години на 2 септември.